Menu

może od poniedziałku będzie normalnie

...

Książka

salmiaki

Magdalenę Tulli poznałam na spotkaniu autorskim zorganizowanym w mojej bibliotece. Ujęła mnie jej osobowość, dlatego z ciekawością sięgnęłam po książkę "Jaka piękna iluzja" M.Tulli w rozmowie z J.Dąbrowską.

Tu cytat" mam ograniczone zaufanie do ludzi,  którzy są zbyt dobrze przystosowani społecznie . Do takich,  co zawsze wiedzą,  gdzie leży słuszność.  Człowiek,  który nie wie,  ma szansę się zatrzymać.  Niedostatek siły,  niepewność - te rzeczy trochę nas chronią przed szaleństwem . Nie dasz się wciągnąć w taką zabawę , jeśli jesteś pełna wątpliwości . Wątpliwości chronią też przed nienawiścią . Nie da się wyprodukować nienawiści , kiedy stajemy zdumieni i nie wiemy,  co myśleć. "

Pomimo, iż niemalże nad każdą odpowiedzią warto się zatrzymać, książkę czyta się ekspresowo.

Może dlatego,  że często zgadzam się  z autorką lub po prostu rozumiem, co chciała przekazać.

Na przykład " widziałam siebie poza społecznością. To miało swoje zalety, na przykład tę, że jako postać z innego porządku nie musiałam się z nikim porównywać." Ten, kto sobie to uświadomi , może poczuć się wolnym. Ja nie miałam potrzeby porównywania się do kogokolwiek.

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • kolewoczy

  Z cytatów wynika, ze ktoś pisze o sobie samym. To autorka o sobie tak pisze? Książka jest autobiograficzna?

 • Gość: [marga77] *.web.vodafone.de

  a wiesz, że Einstein bardzo podobnie mówił o sobie? nie żebym była Einsteinem czy ta Autorką, ale te słowa są mi na prawdę bardzo bliskie, im jestem starsza, tym bardziej poza społecznością, a moje zaufanie do ludzi jest z wiekiem coraz mniejsze, owszem lubię poznawać nowych ludzi, lubię przebywać wśród ludzi, śmiać się i bawić, ale raz w roku, zupełnie mi wystarcza, żebym mogła, już bym mieszkała w portugalskiej samotni, bo z każdym przeżytym dniem, stwierdzam, iż najlepiej mi jest samej ze sobą :)

  pees skoro nie odpowiedziałaś u mnie na moje pytanie, zadam je ponownie tutaj: czy czytasz gazetowa pocztę?

 • salmiaki

  kolewoczy - tak, ta książka to wywiad-rzeka. Lubię takie książki, zwłaszcza, jeśli miałam okazję z tym kimś wcześniej sie spotkać lub po prostu posłuchać. Ten wywiad skłonił mnie do refleksji. Dlatego postanowiłam podzielić się cytatami z książki.

 • salmiaki

  marga - a może my jesteśmy aspołeczne??? czy jakoś tak? :) tak myślałam, że cytat Ci się spodoba.

  a pocztę, jak mnie ktoś szturchnie, to czytam. Jak nie, to od czasu do czasu zaglądam.

 • kolewoczy

  No właśnie, lubię wiedzieć z jakim typem książki mam do czynienia zanim pomyślę, czy warto przeczytać :-) Co innego wywiad, a co innego beletrystyka.

 • zdrowiej

  Fajny ten cytat na koniec

 • salmiaki

  Tak :)

© może od poniedziałku będzie normalnie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci